Choď na obsah Choď na menu
 


 O plemene MCO - Mainská mývalia

 

Pôvod

Táto mačka pochádza z Maine, jedného zo štátov v USA. Existujú legendy, že vznikla krížením tunajšej mačky s mývalom.
Jej skutočný pôvod je však nejasný. Údajne boli dlhosrsté mačky privezené osadníkmi a vypustené na slobodu. Dá sa predpokladať, že vznikla skrížením perzských alebo angorských mačiek s krátkosrstými. So systematickým zavádzaním perzských mačiek, stratila mainská mačka pre milovníkov mačiek svojím vzhľadom zaujímavosť a túžbu sústrediť sa na nové typy. Tomu nemohla zabránit ani tradícia dávno zavedených mainských mačiek.
Až potom v 2. pol. 19. storočia sa záujem milovníkov mačiek vrátil k tejto mačke s polodlhou srsťou.

 

Stavba tela

Maine coon pôsobí ako statná a svalnatá mačka.

 

Hlava:

Nápadná je jej široká hlava s vysokými lícnymi kosťami, ktorá je formovaná kýlovo. Nos a tvár sú stredne dlhé. Nos musí mať zo všetkých strán hranatý tvar. Mocná brada vybieha do jednej línie s nosom a horným pyskom.
Zviera má veľké uši, z ktorých rastú chumáčiky chlpov. Uši sú na báze široké a vybiehajú do špičky. Na hlave sú vysoko posadené a musia byť od seba vzdialené najmenej na šírku ucha.
Mačka má veľké guľaté oči, ktoré sú položené ďaleko od seba  a sú mierne zošikmené. Týmito veľkými, guľatými očami pripomína sovu. Položenie očí však nikdy nesmie pôsobiť orientálne.

 

Telo:

Mačky majú krásne, pretiahnuté, stredne veľké až veľké telo so širokým hrudníkom, ktorý musí pôsobiť hranatým dojmom.
Nohy mainských mývalých mačiek sú dlhé, svalnaté a silné a musia byť správne proporcionálne k telu. Na veľkých guľatých labkách a chodidlách sa nachádzajú výrazné štetiny. Tieto štetiny na chodidlách sú tak dlhé, že odstávajú medzi prstami viac ako 2 cm.

 

Chvost:

Chvost mačiek by mal byť tak dlhý ako telo, pri koreni široký a mal by vybiehať do špičky. Vo vztýčenom stave vyzerá huňato, má však iba mocnú podsadu, ktorú prekrývajú krycie chlpy, takže v skutočnosti svojou štruktúrou tak huňatý nieje.                                                                                            

 

Srsť:                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

Mačka má hustú srsť, ktorá je na hlave a hrudi krátka a na bruchu a zadných nohách dlhšia. Kvalitou je srsť hodvábna a voľne splýva. Jemná, mäkká podsada je prekrytá hrubšími, hladkými krycími chlpmi. Srsť sa môže vo svojej dĺžke meniť podľa klimatických podmienok, dĺžka chvostových chlpov sa však nemení. Mývalia mačka známa mnohými farbami a s mnohými znakmi.
   
Podľa  knihy Haralda Theiliga: Mačky - plemená a farebné variácie